Σεπτέμβριος | «Φροντίζω με τέχνη» έως το τέλος Σεπτεμβρίου

Η έκθεση «Φροντίζω με τέχνη. Από τον μικρόκοσμο του εγώ στον πλανήτη του εμείς» θα είναι επισκέψιμη έως το τέλος Σεπτεμβρίου 2017.

8 παιχνίδια, για την καλλιέργεια της φροντίδας μέσω της Τέχνης, με οδηγίες στα Ελληνικά και στα Αγγλικά για όλη την οικογένεια και επισκέπτες όλων των ηλικιών ακολουθούν τους βασικούς άξονες της έκθεσης που ξεκινάει από την προσωπική υγιεινή, επεκτείνεται στους αγαπημένους άλλους και στη γειτονιά αγκαλιάζοντας το φυσικό και κοινωνικό μας περιβάλλον.

Τα 122 εκθέματα είναι ζωγραφικά και τρισδιάστατα έργα παιδιών, χρονολογούνται από το 1945 έως και το 2016 και προέρχονται από τη συλλογή του Μουσείου, από Δωρεές και Συνεργασίες.

Το Μουσείο προκαλεί ερεθίσματα μέσω της Τέχνης επιθυμώντας να συμβάλει στη διαμόρφωση μιας αλληλέγγυας κοινωνίας, από τη νηπιακή ηλικία.

Η έκθεση θα είναι ανοικτή στο κοινό κατά τη διάρκεια ωραρίου λειτουργίας του Μουσείου
Ωράριο λειτουργίας του ΜουσείουQ Tρίτη - Σάββατο: 10.00 - 14.00 & Kυριακή: 11.00 - 14.00
Κόστος: ατομικό εισιτήριο εισόδου στο Μουσείο, 3 €
Διεύθυνση: Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης, Κόδρου 9, προέκταση οδού Βουλής, Πλάκα, 10558 Αθήνα
Μετρό: Σύνταγμα, Μοναστηράκι, Ακρόπολη / P: Ν. Νικοδήμου & Βουλής, Φιλελλήνων

Η έκθεση «Φροντίζω με τέχνη. Από τον μικρόκοσμο του εγώ στον πλανήτη του εμείς» υλοποιείται με αποκλειστική δωρεά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Πραγματοποιείται από το Μουσείο Παιδικής Τέχνης στο πλαίσιο της πολύπλευρης δράσης «Φροντίζω με Τέχνη».