Μάρτιος | 3 Ανανεωμένα προγράμματα για σχολεία

Τρία ανανεωμένα σχολικά εκπαιδευτικά προγράμματα που απαντούν σε επίκαιρα κοινωνικά ζητήματα

1. "Το Δικαιωμα να είσαι παιδί".

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το δικαίωμα να είσαι παιδί» έχει ως  στόχο να προσφέρει στους μαθητές τη δυνατότητα να γνωρίσουν τα Δικαιώματα του Παιδιού όπως αυτά αναφέρονται στη Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Παιδιού τα οποία διαμορφώνονται σε τέσσερις βασικές κατηγορίες, τα δικαιώματα της Επιβίωσης, της Ανάπτυξης, της Προστασίας και της Συμμετοχής.

Τα παιδιά που θα παρακολουθήσουν το σχολικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το δικαίωμα να είσαι παιδί» θα έχουν την δυνατότητα

• να γνωρίσουν τη Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Παιδιού
  • να κατανοήσουν τα δικαιώματά τους
  • να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα παραβίασης των δικαιωμάτων
  •  να μάθουν με ποιο τρόπο μπορούν να υπερασπίζονται και να διεκδικούν τα δικαιώματά τους για τον εαυτό τους αλλά και για τους άλλους
  •  να πληροφορηθούν για τους φορείς που προστατεύουν τα δικαιώματά τους
  • να κατανοήσουν ότι έκτος από δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις
  • να διαχωρίσουν την έννοια «δικαίωμα» από την έννοια «επιθυμία»
  • να συνειδητοποιήσουν  την ανάγκη της συμμετοχής, της δράσης και της συνεργασίας
  • να σέβονται τα δικαιώματα των άλλων
  • να αντιληφθούν ότι η τέχνη βοηθάει να εκφράσουμε προσωπικές ιδέες και απόψεις
  • να δημιουργήσουν το δικό τους έργο με θέμα τα δικαιώματά τους.

2.  «Μόνος ή Μοναδικός; διαφορετικότητα & ρατσισμός».

Ας δώσουμε τέλος στον σχολικό εκφοβισμό!

Το εκπαιδευτικό τμήμα του Μουσείο παρουσιάζει ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για σχολικές ομάδες παιδιών Νηπιαγωγείου και όλων των τάξεων του Δημοτικού που αποτελει μια δυναμική απάντηση σε ένα επίκαιρο κοινωνικό ζήτημα.

Το επιτυχημένο πρόγραμμα που αγαπήθηκε από μαθητές και εκπαιδευτικούς παρουσιάζεται για τέταρτη συνεχή χρονιά. Έχει δομηθεί με βάση την έκθεση του Μουσείου και ξεπέρασε σε επισκεψιμότητα τους 15.000 μαθητές

Δύο τμήματα σχολικών τάξεων φιλοξενούνται ταυτόχρονα στην ίδια έκθεση, αντλούν ερεθίσματα από έργα ζωγραφικής και κατασκευές συνομηλίκων τους, συνομιλούν και αλληλοεπιδρούν.

Διατηρώντας τον πυρήνα της διαφορετικής εκπαιδευτικής προσέγγισης του Μουσείου «μαθαίνοντας μέσω της Τέχνης», το περιεχόμενο του εκπαιδευτικού προγράμματος προσαρμόστηκε αξιοποιώντας τεχνικές θεάτρου ώστε να ενισχυθεί η βιωματική προσέγγιση.

Βασικός στόχος του προγράμματος είναι η καλλιέργεια του σεβασμού στην διαφορετικότητα και η ανάδειξη της μοναδικότητας του καθενός.

Το κάθε πρόγραμμα σχεδιάζεται από τα στελέχη του Εκπαιδευτικού τμήματος του Μουσείου σύμφωνα με την ηλικία των μαθητών.

Όλα τα προγράμματα στο Μουσείο Παιδικής Τέχνης ολοκληρώνονται με εργαστήριο ζωγραφικής.

Κάθε πρόγραμμα του Μουσείου συνοδεύεται από ένα εκπαιδευτικό πακέτο που περιέχει υλικό για την περαιτέρω επεξεργασία του θέματος στην τάξη από τον εκπαιδευτικό, επιστρέφοντας στο σχολείο.

3.  «Φροντίζω με Τέχνη»  Εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολικές ομάδες

με βάση την έκθεση του Μουσείου «Φροντίζω με τέχνη. Από τον μικρόκοσμο του εγώ στον πλανήτη του εμείς» και την νέα προσέγγιση «Μαθαίνοντας μέσω της Τέχνης».

Παιδιά Νηπιαγωγείου και μαθητές όλων των τάξεων του Δημοτικού θα εστιάσουν στην πολύπλευρη έννοια της φροντίδας και στη σταδιακή μετάβαση από το ατομικό πλαίσιο δράσης στο συλλογικό:

• Αντλώντας ερεθίσματα από έργα ζωγραφικής και κατασκευές που έχουν δημιουργήσει συνομήλικοί τους
  • με την καθοδήγηση των ερμηνευτών του εκπαιδευτικού τμήματος
  • τη βοήθεια οπτικοακουστικών μέσων
  • φύλλων εργασίας
  • αξιοποιώντας ποικίλα εκφραστικά μέσα και εικαστικά παιχνίδια

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ακολουθεί τους 4 βασικούς άξονες της έκθεσης
1. Φροντίζω τον εαυτό μου
2. Φροντίζω την οικογένεια και την τρίτη ηλικία
3. Φροντίζω το αστικό και φυσικό περιβάλλον
4. Φροντίζω τις κοινωνικά ευπαθείς ομάδες

Τα προγράμματα σχεδιάζονται από το Εκπαιδευτικό τμήμα του Μουσείου σύμφωνα με την ηλικίες των μαθητών στους οποίους απευθύνονται και ολοκληρώνονται με εργαστήριο ζωγραφικής.

Εκπαιδευτικό πακέτο περιέχει υλικό για την περαιτέρω επεξεργασία του θέματος από τον εκπαιδευτικό στην τάξη.

Το κάθε πρόγραμμα σχεδιάζεται σύμφωνα με την ηλικία των μαθητών

Το πρόγραμμα απευθύνεται:
σε ομάδες Νηπιαγωγείου & Α΄ Δημοτικού /  Β΄& Γ΄ Δημοτικού  /  Δ΄- ΣΤ΄ Δημοτικού

Χώρος: στον αντίστοιχο εκθεσιακό χώρο του Μουσείου

Ημέρες: Τρίτη - Παρασκευή

Διάρκεια προγραμμάτων: 90’ / 09.15-10.45 το πρώτο πρόγραμμα / 10.45-12.15 το δεύτερο Αριθμός παιδιών ανά τμήμα: 20 παιδιά Νηπιαγωγείου ή 25 μαθητές Δημοτικού5
Κόστος συμμετοχής: 4 € για κάθε μαθητή / Όλα τα υλικά διατίθενται από το Μουσείο.

Δηλώσεις συμμετοχής: τηλεφωνικά 210 3312 621 & 210 3312 750

Ώρες λειτουργίας Γραμματείας: Τρίτη έως Σάββατο 10.00-14.00