Ιανουάριος | 21 Νοεμβ-18 Ιανουαρίου 2019: Συμμετοχή σε έκθεση καλλιτεχνικών-χειροποίητων βιβλίων

«Black in white»

Μια διαφορετική έκθεση βιβλίων στο Ιστορικό Αρχείο ΠΙΟΠ

Στο πλαίσιο της διοργάνωσης «Αθήνα 2018 Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου», το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) εγκαινιάζει, την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου (ώρα 19:00), την έκθεση «Black in white», στο Ιστορικό Αρχείο του Ιδρύματος, στον Ταύρο.

Μοναδικά έργα εφαρμοσμένης τέχνης, χειροποίητα βιβλία καλλιτεχνών αποτελούν τον πυρήνα της έκθεσης. Μεταξύ αυτών βιβλία πανόδετα, ή άλλα από σπάνια χαρτιά με συμβατική ή αντισυμβατική μορφή (π.χ. βιβλία-γλυπτά). Σε αυτά ο επισκέπτης ανακαλύπτει τη δύναμη του βιβλίου και εξοικειώνεται με τις ποικιλόμορφες εικαστικές προεκτάσεις του. Στην έκθεση συμμετέχουν με έργα τους οι καλλιτέχνες: Κωνσταντίνος Ξενάκης, Ζωή Κεραμέα, Στέφανος Ζαννής, Μάρκος Καμπάνης, Βένια Δημητρακοπούλου, Μαρία Σταμάτη, Κώστας Βίττης, Γιάννης Ψυχοπαίδης, Πελαγία Κυριαζή, Ανδρέας Κοντέλλης, Γιώργος Γιώτσας  και Βάσια Βανέζη.

Στην έκθεση παρουσιάζονται, επίσης, καλλιτεχνικά βιβλία παιδικής τέχνης, τα οποία φιλοτεχνήθηκαν σε εργαστήρια του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης. Οι τίτλοι των βιβλίων αυτών είναι: Η Φύση γέμισε χρώματα, Γνωρίζοντας τον Καλλιτέχνη Νίκο Χατζηκυριάκο-Γκίκα, Ταξίδι αυτογνωσίας.  Την επιμέλεια της έκθεσης έχει η ιστορικός τέχνης Λουΐζα Καραπιδάκη.

Διάρκεια έκθεσης: 21 Νοεμβρίου 2018 έως 18 Ιανουαρίου 2019

Δευτέρα με Παρασκευή, 10:00-18:00

Είσοδος ελεύθερη

Η συμμετοχή στις ξεναγήσεις είναι δωρεάν. (Για πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε

στο τηλ. 210 3418070, Δευτ.-Παρ. 9:00-17:00).

Ιστορικό Αρχείο ΠΙΟΠ

Δωρίδος 2 & Λεωφόρος Ειρήνης 14, 17778, Ταύρος