Ιούνιος | Έκθεση του ΜΕΠΤ στον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών

από το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης

στο Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών

21 Ιανουαρίου - 31 Ιουλίου 2019

Ο Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών συνεργάζεται για δεύτερη φορά με το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης με μια νέα έκθεση στο αεροδρόμιο, τις «Ιστορίες της Αθήνας». Πρόκειται για ένα ξεχωριστό εικαστικό αφήγημα της πόλης μέσα από τα μάτια 90 παιδιών ηλικίας 4 - 14 ετών και έργα από τις συλλογές του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης.

Την επιμέλεια της έκθεσης «Ιστορίες της Αθήνας» έχει η Ίρις Κρητικού, ιστορικός τέχνης & Πρόεδρος του ΜΕΠΤ, την οργάνωση και το Συντονισμό για το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης η Αθανασία Σκληρού, επιμελήτρια του ΜΕΠΤ, σε συνεργασία με το Εκπαιδευτικό Τμήμα του Μουσείου, ενώ την οργάνωση και το συντονισμό για τον ΔΑΑ έχει η Χαρά - Ελένη Μητσοτάκη, Τομεάρχης Δημοσίων Σχέσεων & Πολιτισμού.

Σχήματα και χρώματα, τεχνικές και υλικά, αρχαία ή ιστορικά μνημεία και σύγχρονα αξιοθέατα, κοντινές εξοχές και μυστικές θάλασσες, αλλά και οι σκέψεις των παιδιών για το περιβάλλον τους και το σύγχρονο κόσμο. Αποτυπωμένα σε έργα ζωγραφικής και κατασκευές και παρουσιασμένα με διαφορετικά πολυμέσα και διαδραστικά παιχνίδια σε γραφιστικό σχεδιασμό του Ανδρέα Γεωργιάδη, τα έργα συνθέτουν ένα γιορτινό καλωσόρισμα και μαζί, ένα λαμπερό και πρωτότυπο σκηνικό πανόραμα της Αθήνας, προσκαλώντας κάθε μικρό και μεγάλο ταξιδιώτη ή επισκέπτη να την ανακαλύψει. Στο πλαίσιο της έκθεσης προβάλλεται επίσης βίντεο διάρκειας 14 λεπτών με τίτλο «Ιστορίες της Αθήνας», μια παραγωγή -ειδικά για το Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών- του Μουσείου Παιδικής Τέχνης και του Διαμαντή Τάσση.

Η έκθεση παρουσιάζεται στον εκθεσιακό χώρο «Τέχνη & Πολιτισμός», Επίπεδο Αφίξεων – Είσοδος 1, με ελεύθερη πρόσβαση σε 24ωρη βάση, και είναι η δεύτερη συνεργασία του ΔΑΑ με το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης, μετά την έκθεση «Τα Παιδιά ζωγραφίζουν την Ελλάδα» (Απρίλιος -Σεπτέμβριος 2003).

Απολαύστε το υπέροχο βίντεο που ετοίμασαν τα παιδιά!

Ιούνιος

Εικαστικό εργαστήρι του ΜΕΠΤ στο ΠΙΟΠ