Ιούλιος | Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης στο Φεστιβάλ Αθηνών

Για πρώτη φοράτο το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης,  συνεργάζεται με το Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου

Στην Πειραιώς 260 θα φιλοξενηθεί έκθεση με ζωγραφικά έργα παιδιών και τρισδιάστατες κατασκευές με τίτλο «Κάνουμε θέατρο». Αφετηρία της έκθεσης είναι η θεατρική πρώτη ύλη, και ειδικότερα οι παραστάσεις του Φεστιβάλ που θα παρουσιαστούν το προσεχές καλοκαίρι στην Επίδαυρο. Στο πλαίσιο της έκθεσης,  θα πραγματοποιηθούν απογευματινά ομαδικά εικαστικά δρώμενα για παιδιά και ενήλικoυς, με ζωγραφική παρέμβαση σε εξωτερικούς τοίχους των χώρων του Φεστιβάλ στην οδό Πειραιώς, με διοργάνωση του Μουσείου και με τη συμμετοχή νέων εικαστικών καλλιτεχνών.

Παράλληλα, το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης, τα πρωινά του Σαββάτου από τα μέσα Ιουνίου έως και τα μέσα Ιουλίου, θα φιλοξενήσει στην έδρα του εργαστήρια γνωριμίας και δημιουργίας για παιδιά και γονείς, με τίτλο «Στο Ηρώδειο με το ΜΕΠΤ». Η συμμετοχή θα είναι ελεύθερη, με σειρά προτεραιότητας και απαραίτητη προεγγραφή.

Έκθεση παιδικής τέχνης «Κάνουμε θέατρο»/ Πειραιώς 260 Β, 30.5 – 17.7

Ανοιχτή καθημερινά 19.00-21.00

Εργαστήριο γκράφιτι για παιδιά / Πειραιώς 260

Παρασκευές 7.6 & 14.6 / 18:00-21:00