Ιούλιος | Κρατήστε θέση στο Φθινοπωρινό Camp!

ΦΘΙΝOΠΩΡΙΝΟ CAMP ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ 5-11 ΕΤΩΝ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ!

31 Αυγούστου 2020, 1,2,3,4 Σεπτεμβρίου 2020

Ώρες: 8:00 -15:30

5 ημέρες δημιουργικών δραστηριοτήτων για παιδιά 5-11 ετών, ένα σπάνιο δώρο που θα δώσει στα παιδιά τη δυνατότητα να συνεχίσουν τις καλοκαιρινές διακοπές τους και να κρατήσουν τις ομορφότερες αναμνήσεις.

Στο πλήρες πρόγραμμα του Φθινοπωρινού Camp του Μουσείου Παιδικής Τέχνης τα παιδιά θα  ζωγραφίσουν με αφορμή βιβλία, έργα γνωστών καλλιτεχνών,  θα εμπνευστούν  από τις εκθέσεις του Μουσείου, θα εκφραστούν μέσα από θεατρικά εργαστήρια και θα ταξιδέψουν  σε κόσμους μαγικούς. Και όχι μόνο! Παιχνίδια δεξιοτήτων, μουσικοκινητική, εξορμήσεις στην Πλάκα και κουκλοθεατρο συμπληρώνουν το πιο πλούσιο και προσεγμένο πρόγραμμα camp της πόλης! Στο τέλος της μέρας, τα παιδιά επιστρέφουν σπίτι γεμάτα νέες εμπειρίες και ενθουσιασμό!

Τα μόνιμα στελέχη του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης και οι εξωτερικοί συνεργάτες θα προσφέρουν την απαραίτητη φροντίδα σε κάθε παιδί ξεχωριστά.

Ένα Camp με υψηλούς στόχους!

Οι βασικοί στόχοι των δραστηριοτήτων είναι η ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης, αλλά και του ομαδικού πνεύματος και φυσικά, η ενίσχυση της δημιουργικότητας, με τον μοναδικό τρόπο του Μουσείου Παιδικής Τέχνης, που εδώ και 24 χρόνια εμπνέει διαχρονικές και πανανθρώπινες αξίες στα παιδιά.

Σημαντική σημείωση:

Παιδιά, μην ξεχάσετε να φέρετε μαζί σας ένα καπέλο, ένα μπουκαλάκι νερό, το δεκατιανό και το μεσημεριανό σας φαγητό. Όχι σε ταπεράκι από αλουμίνιο, προτιμήστε υλικά συμβατά με φούρνο μικροκυμάτων.

Σημαντική σημείωση: Φέτος θα δίνεται προτεραιότητα σε παιδιά που θα κάνουν κράτηση για περισσότερες ημέρες και ιδιαίτερα σε παιδια που θα κάνουν κράτηση για ολόκληρη  την εβδομάδα, προκειμένουν να μην υπάρχει συχνή εναλλαγή των συμμετεχόντων στις ομάδες, σύμφωνα με τις υποδείξεις του ΕΟΔΥ για τα μέτρα ασφαλείας κατά του COVID-19.

Ο μέγιστος αριθμός των παιδιών που θα συμμετάσχουν στο φθινοπωρινό Camp είναι 15.

Όλα τα υλικά των εργαστηρίων παρέχονται από το Μουσείο.

Για πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων επικοινωνήστε με τη Γραμματεία του Μουσείου:

contact@childrensartmuseum.gr

Ώρες λειτουργίας Γραμματείας: Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή & Σάββατο 10.00-14.00

Kόδρου 9, προέκταση οδού Bουλής, Πλάκα, 105 58 Aθήνα

Τ. 210 3312 621, 210 3312 750

Πλησιέστεροι σταθμοί Μετρό: Σύνταγμα, Μοναστηράκι, Ακρόπολη

Αναλυτικό πρόγραμμα

Ιούλιος

Bραβείο Silver για την έκθεση Ιστορίες της Αθήνας

Κρατήστε θέση στο Φθινοπωρινό Camp!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ Camp 2020 Aσφαλώς!

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ 2