Μουσείο & Υποστηρικτές

Ένα Μουσείο, από τα ελάχιστα στον κόσμο.

​​Η επίσκεψη στο Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης προσφέρει μια ξεχωριστή εμπειρία στον επισκέπτη, προσφέροντας τη δυνατότητα να ανακαλύψει έργα που έχουν δημιουργηθεί με αυθορμητισμό, αστείρευτη φαντασία και πρωτότυπες εικαστικές γραφές.

Το Μουσείο οργανώνει εκπαιδευτικές και εικαστικές δραστηριότητες, με στόχο την αισθητική καλλιέργεια παιδιών αλλά και ενηλίκων.

Συνεργάζεται με φορείς που ενδιαφέρονται για την παιδική τέχνη παρουσιάζοντας εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Το πολύπλευρο έργο του Μουσείου στηρίζεται στην ηθική και οικονομική ενίσχυση χορηγών και δωρητών και υποστηρίζεται από σημαντικές προσωπικότητες της τέχνης και του πολιτισμού.

Μάρτιος

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ 1

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ 2

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ

Νέο Σεμινάριο εικαστικών για εκπαιδευτικούς

Νέο 4μηνο εργαστήριο για παιδιά 5-11 ετών!

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ